سامان شبکه

  

سامانشبکه

Enterprise Inventory and Network Management Software

نرم افزار پیشرفته و خودکار  جمع آوری اطلاعات  و مدیریت شبکه

نسخه 2 ویرایش 2.05

 

 

چرا جمع آوری اطلاعات شبکه و مدیریت شبکه مهم است :

امروزه اغلب  فعالیت های شرکت ها  و سازمان ها  وابسته به  رایانه ها  و شبکه های کامپیوتری  است.  اغلب   فعالیت های روزانه  کارکنان  از طریق  نرم افزار هایی است ،که  در حوزه های  مختلف اعم از  حسابداری، انبار ، حقوق و دستمزد، مالی  و نرم افزار های کاربردی و... بر روی شبکه  نصب شده اند، تا عملیات  های روزانه  ، پردازش و مدیریت اطلاعات ، گزارش­گیری و  غیره در حوزه­های مختلف کاری  سازمان بهتر انجام شود. آمارها نشان می­دهد، در عصر  اطلاعات و شبکه  های کامپیوتری  به صورت میانگین  یک کارمند  بین 50 تا 90درصد  فعالیت هایش  وابسته به سخت افزار  ها و نرم افزارهای کامپیوتری است .

همان گونه که این سیستم ها باعث  افزایش سرعت، دقت و کیفیت  ارائه خدمات و پیشرفت  بهتر وسریعتر کارها در سازمان ها می گردد، از سوی دیگر هرگونه مشکلی  که در شبکه، سخت افزار  یا نرم افزار های کاربردی رخ دهد  باعث  اختلال  و توقف  کار در آن حوزه  می­گردد. در سازمان های امروزی واحدی  با عنوان  سایت رایانه  یا واحد  پشتیبانی سخت افزار و نرم افزار  وجود دارد که وظیفه نگهداری، پشتیبانی و ارتقاء  سخت افزارهای موجود در شبکه  و نرم افزار های کاربران را بر عهده دارد.

مدیر شبکه  یا مسئول پشتیبانی شبکه  حتما"  به اطلاعات زیر احتیاج خواهد داشت :

-         بزرگی و اندازه شبکه چقدر است ؟ و شبکه از چه Switch هایی با چه دامنه IP هایی تشکیل شده است ؟ چه پروتکل  هایی بر روی شبکه فعال است ؟ چه پورت های بازی در هر یک از سیستم ها وجود دارد و....

-         نیاز دارد تا لیست کلیه سخت افزارهای سازمان را بداند. درواقع دقیقا" بداند که شبکه ای  که تحت مدیریت  و پشتیبانی وی  است از چه تعداد  رایانه، چه تعدادswitch ، مودم، Router و به صورت کلی  چه دستگاه (Device) هایی بر روی شبکه  موجودند؟ و به چه تعدادی؟

اما سرشماری  این دستگاه ها  قطعا" کاری وقت گیر و خسته کننده است، بعلاوه  این کار باید هرچند وقت یکبار  تکرار شود تا اطلاعات تغییر یافته ( ورود دستگاه های جدید  و یا خروج  دستگاه های از رده خارج )   درآن به روز گردد.

-         مدیر شبکه  نیاز دارد، تا بداند هر کدام  از رایانه ها ی شبکه  از چه اجزای سخت افزاری  تشکیل شده است ؟ برای مثال  لازم است بداند  چه تعداد رایانه  با نمایشگر 15 اینچ  وجود دارد ؟ یا بداند  چه تعداد از سیستم  ها دارای  پردازنده  کمتر از Pentium4  است ؟ و یا هر گزارش  دیگری از مشخصات  رایانه ها .

اگر  جمع آوری لیست  Device  های شبکه کاری وقت گیر و خسته کننده  است ، جمع آوری جزئیات  سخت افزاری  رایانه ها در شبکه های بزرگ  به شیوه  سر شماری تقریبا" غیر ممکن است.

-         مدیر شبکه می­خواهد  اطلاعات  مربوط به سیستم عامل کامپیوترها را  هم بداند ، حتی احتیاج دارد، بداند چه نرم افزارهایی  روی هر کدام از سیستم ها  نصب شده است ؟ مثلا" گزارشی می­خواهد  از لیست سیستم هایی  که هنوز نرم افزار Office  نسخه 2010 روی آنها نصب نشده است .

-          درنهایت می­خواهد همه این اطلاعات  را به روز  داشته باشد و نیازی به جمع آوری دستی اطلاعات نباشد!!

-         مدیر شبکه برای انجام عملیات های روزمره روی سیستم های کاربران (نصب یا حذف نرم افزار و یا اعمال تنظیمات روی سیستم عامل های دستگاه ها) نمیخواهد بصورت دستی و تک تک به هر یک از Client ها مراجعه کند و میخواهد بصورت از راه دور (Remote) و گروهی (Batch)  کلیه این عملیات ها را بدون اینکه اتاق خود را ترک کند انجام دهد!

 

پیشنهاد ما چیست ؟

ایده برتر پیشنهاد می­کند، تا از یک سیستم هوشمند و خودکار جمع آوری اطلاعات(Inventory) و سیستم مدیریت از راه دور شبکه (Remote Administration) استفاده نمایید.

شرکت ایده برتر  با بهره­گیری  از متخصصین با تجربه توانسته است برای اولین بار در ایران  یک سیستم هوشمند و پیشرفته  درزمینه جمع آوری خودکار  اطلاعات شبکه و مدیریت شبکه  طراحی نماید. این سیستم  از مزایای رقابتی  بی نظیری  در مقایسه  با نمونه های مشابه خارجی برخوردار است .شرح جزئیات عملکرد  و ویژگی های سیستم به شرح ذیل می­باشد:

 

1)      از سیستم بخواهید اطلاعات اولیه ای در مورد شبکه به شما بدهد!

پس از نصب سیستم، نرم افزار به شما اطلاعات اولیه ای در مورد ابعاد شبکه، لیست رنج ip های موجود، پروتکل های فعال در شبکه به شما نمایش می­دهد.

 

2)      بدون جستجو و جمع آوري اطلاعات بدانيد چه دستگاه هايي در سازمان داريد!

بدون آنکه بصورت دستی بخواهید سیستم ها را شناسایی کنید با تعریف یک برنامه جستجو در شبکه کلیه دستگاه های متصل به شبکه را پیدا کنید و لیستی از  ipها، Computer name ها، سیستم عامل ها و ... را از همه دستگاه های متصل به شبکه اعم از pcها switch ها، IP Camera ها،موبایل ها و تلفن های متصل به شبکه و ... دریافت کنید.

همچنین سیستم در بازه های زمانی قابل تنظیم با جستجوی مجدد بصورت خودکار جدول اطلاعات دستگاه ها را به روز میکند و به شما اطلاع میدهد که چه دستگاه هایی اخیرا وارد شبکه شده اند. و چه دستگاه هایی از شبکه خارج شده اند.

 

3)      بدون جستجو و جمع آوري اطلاعات بدانيد چه سخت افزار هايي در سازمان داريد!

با نصب سيستم  سامان شبکه واجراي آن، سيستم بصورت اتوماتيك مشخصات سخت افزاري دستگاه ها را براي مثال :‌ نوع و سايز مانيتور، پردازشگر، ظرفيت حافظه و ... و حتي دستگاه هاي جانبي مثل چاپگر را شناسايي و اطلاعات مربوط به مدل آنها، ظرفيت آنها و ... را با يك كليك جمع آوري مي­كند. اين اطلاعات را پس از جمع آوري بصورت اتوماتيك در بانك اطلاعاتي ذخيره مي­كند.

همچنین سیستم در بازه های زمانی قابل تنظیم با جستجوی مجدد بصورت خودکار جدول اطلاعات مشخصات دستگاه ها را به روز میکند و به شما اطلاع میدهد که دستگاه های موجود در شبکه اخیرا چه تغییرات سخت افزاری داشته اند.

 

4)      بدون جستجو و جمع آوري اطلاعات بدانيد چه نرم افزار هايي در سازمان داريد!


از سيستم بخواهيد تا در صورت نياز  اطلاعات نرم افزاري رايانه ها را هم جمع آوري و ذخيره كند اين اطلاعات مانند : نوع سيستم عامل، ليست نرم افزارهاي نصب شده روي هركدام از رايانه ها و نسخه نرم افزار مربوطه ميباشد.

 

 

5)      اطلاعات دلخواه را به سيستم بيافزاييد!

در سيستم فيلدهاي اطلاعاتي جديدي درصورت لزوم بيافزاييد و اطلاعات آنها را وارد كنيد، مثلا فيلد شماره پشتيباني، شماره اموال و يا براي مثال كاربر رايانه را تعيين كنيد تا اطلاعات هرچه بيشتر كامل شود.

 

 

6)       برای هر یک از رایانه ها یک شناسنامه دیجیتال دقیق صادر کنید! 

خلاصه اطلاعات مهم هر دستگاه را بصورت یک نسخه چاپی از سیستم دریافت کنید و در صورت نیاز آن را چاپ و نگهداری نمایید. این گزارش شامل اطلاعات شناسه رایانه (نام رایانه آدرس شبکه و Mac Address) به همراه اطلاعات سخت افزار های اصلی دستگاه ، اطلاعات سیستم عامل و اطلاعات نرم افزار های مهم نصب شده روی سیستم همه بصورت یک گزارش یک صفحه ای میباشد.

نرم افزار های مهم نصب شده از طریق ماژول تنظیمات قابل شخصی سازی کردن میباشد 

 

7)      اطلاعات را ذخيره كنيد، جستجو كنيد، گزارش بگيريد!

حالا اطلاعات كامل رايانه هاي سازمان در اختيار شماست، از طريق بخش گزارشات سيستم ،رايانه مورد نظرتان را جستجو نماييد و گزارشات دلخواه خود را دريافت كنيد. مثلا از سیستم بخواهید گزارش دهد در واحد حسابداری چند دستگاه با حافظه هارد دیسک 160 وجود دارد، یا از سیستم لیست کامپیوترهایی که سیستم عامل Windows xp دارند را بخواهید یا از سیستم لیست کامپیوترهایی که عضو دامین نیستند را گزارش بگیرید.

گزارشات سیستم هم بصورت جدول اطلاعات و هم بصورت نمودار میباشد.از طریق ماژول داشبورد میتوان هر نوع گزارش دلخواه از اطلاعات موجود تهیه کرد و آنها را با خروجی های مورد نظر تبدیل و یا چاپ کرد.

 

  

8)      از تغييرات سخت افزارها و نرم افزارها مطلع شويد!

از سيستم بخواهيد هر چند وقت يك بار به شما بگويد چه تغييراتي در سخت افزارها و نرم افزارهاي هر يك از رايانه ها اتفاق افتاده است.

با اين كار همواره اطلاعات سيستم را به روز نگه داريد و هم در جريان تغييرات اتفاق افتاده باشيد،اين كار را به صورت خودكار از طريق ورود به بخش مربوطه در سيستم انجام دهيد.

 

 

9)      از سیستم بخواهید تغییرات مهم را برای شما SMS کند!

با تعریف تغییرات مهم  از سیستم بخواهید درصورت رخ دادن آن اتفاق ها به شما سریعا از طریق sms اطلاع رسانی کند برای مثال :

بخواهید از سیستم که به محض اینکه یک سیستم مهم (سرور)، یا یک دستگاه حیاتی (مثلا Swith یا Ap) قطع شد، در همان لحظه به شما از طریق sms اطلاع رساتی کند، یا مثلا در صورتی که Ram یا HDD یک سیستم تغییر کرد همان لحظه شما را مطلع کند

 

10)   وضعیت منابع(Resource) سیستم ها را مشاهده (Monitor) کنید!

 

وضعیت منابع مهم و حساس سیستم ها را مانیتور کنید :

وضعیت روشن یا خاموش بودن سیستم (Up or Down)

وضعیت استفاده از CPU (CPU Usage)

وضعیت استفاده از Ram (Ram Usage)


وضعیت فضای دیسک سخت (
Disk Space Partitions Usage)

 

11)   از راه دور بر روی سیستم ها بصورت تکی و گروهی نرم افزار نصب یا حذف کنید!

 

در همان صفحه ای که گزارش لیست نرم افزار های نصب شده روی سیستم ها را میبینید به راحتی با زدن دکمه حذف کنار هر نرم افزار، آن نرم افزار را حذف کنید و یا با انتخاب نرم افزار مورد نظر از لیست سمت چپ، آن نرم افزار را به راحتی و بدون اینکه بخواهید به آن سیستم مراجعه کنید از راه دور نصب کنید.

نصب و حذف نرم افزارها بصورت گروهی هم به راحتی انجام پذیر است و با یک کلیک بر روی تعداد زیادی سیستم به راحتی  قابل انجام است.

 

12)   تنظیمات دلخواه خود را با یک کلیک بر روی تعداد سیستم های مورد نظر همان لحظه اعمال کنید!

درصورتی که میخواهید تنظیمات رایانه ها را بصورت گروهی تغییر دهید مثلا میخواهید پورت USB همه یا برخی از سیستم ها بسته یا باز شود یا remote desktop فعال  یا غیرفعال شود و یا هرگونه تنظیمات ویندوز یا registry بر روی رایانه ها بصورت از راه دور و گروهی ممکن است.

 

13)   و ...

قابليت هاي سيستم بيش از اينهاست!!!!!

مثلا :

 تعيين كنيد  هريك از كاركنان سايت مسئوليت تعدادي از رايانه ها را به عهده بگيرند و اطلاعات مربوط به همان رايانه ها را ببینند ويرايش نمايند.

مزایای سیستم

-          ANTIVIRUS ,Firewall

با توجه به استفاده روز افزون از اینترنت توسط کاربران  در سازمان ها  ، مسائل مربوط به حمله های ویروسی و هکر ها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.لذاANTIVIRUS   نقش کلیدی و مهمی را در این خصوص بر عهده  دارند. نرم افزار سامان شبکه  ، پس از نصب و راه اندازی هیچ گونه اختلال و بی نظمی در عملکرد ANTIVIRUS ,Firewall  ها ایجاد نمی کنند.

با بکارگیری این سیستم ها دیده بانی بدون وقفه  ANTIVIRUS و  Firewall ها به صورت دائمی به بررسی وپاک سازی سیستمهای شما مشغول خواهند بود.

 

-          Agentless

  سامان شبکه یک ویژگی منحصر به فرد دارد که آن Agentless بودن این نرم افزار می باشد. جهت جمع آوری اطلاعات توسط    سامان شبکه نیاز به نصب هیچ گونه نرم افزاری در شبکه سازمان نمی باشد.    سامان شبکه این توانایی را دارد که به محض ورود یک سیستم جدید به شبکه شما کلیه عملیات اکتشاف و جمع آوری اطلاعات را بدون وقفه و نیاز به نصب هیچ نرم افزاری به صورت خودکار و آنی جمع آوری نماید.

لذا این امکان ویژه به شما کمک می کند تا به سادگی و بدون نگرانی از اضافه شدن حجم کاری نیروهای انسانی ، اقدام به جمع آوری اطلاعات مورد نیاز خود نمایید و گزارشهای مورد نیاز خود را از   سامان شبکه دریافت نمایید.

 

-          VS2010 SQL platforms

کلیه سیستم های نرم افزاری تولید شده در شرکت ایده برتر  مبتنی بر چارچوب های مایکروسافت به خصوص Microsoft .NET Framework می باشند.

در همه زمینه ها سعی می شود از آخرین نسخه مطمئن تولید شده  این تکنولوژی ها استفاده شود.

 

Used Technology

Tools/ Service Name

Microsoft Windows Server 2008 R2 x64

Server OS

Microsoft SQL Server 2008 R2 Database Services

Database Tools

IIS 7.5

Hosting Service

ASP .NET 4.0

Web Application

Microsoft .NET Framework 4.0

.net Framework Version

Microsoft SQL Server 2008 R2 Reporting Services

Reporting Tools

 

-          ایرانی

نرم افزار   سامان شبکه کاملا  تولید شده در شرکت ایده برتر می باشد به همین دلیل این نرم افزار از قابلیت انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و امکان تطبیق با نیازمندی­های مختلف سازمانها را  دارا می­باشد.به دلیل تولید این محصول در داخل کشور ،این امکان و جود دارد که کلیه تجمیع  و نگه داری اطلاعات در اختیار سازمان مربوطه قراربگیرد و نگرانی­های امنیتی را مرتفع نماید.

 

-          پشتیبانی داخلی

شرکت ایده برتر با بهره گیری  از تیم های متخصص و مجرب و با دارا بودن دانش و تجربه توانایی پشتیبانی فنی  از نرم افزار     سامان شبکه را به صورت  کامل عهده دار میگردد تا کارشناسان سازمان با اطمینان خاطر از همراهی تیم پشتیبانی فنی از امکانات گسترده این نرم افزار بهره مند گردند.

 

-          Alarms(sms,email)

نرم افزار    سامان شبکه این امکان را برای شما فراهم می آورد تا با استفاده از امکان Alarm های لحاظ شده در این نرم افزار بتوانید به سهولت در صورت نیاز هم به صورت پیام کوتاه و هم به صورت email  اطلاعات مورد نیاز و اخطارهای مربوط به شبکه خود را دریافت نمایید.

 

-          گزارشات پیشرفته

نرم افزار   سامان شبکه دارای بخشی  به عنوان گزارشات می باشد که در قسمت گزارشات شما می توانید از امکانات پیشرفته داشبورد اطلاعاتی ،گزارشات متنوع  و اطلاعات مورد نیاز  خود را به منظور تصمیم گیری و کنترل مجموعه شبکه  سازمانی خود در اختیار داشته باشید.این قسمت مجموعه ای غنی از  نمودارهای گرافیکی ،گزارشات،شاخص های دیداری را به صورت کامل در اختییار شما قرار می دهد.

 

-          سرعت بالای اجرا

نرم افزار   سامان شبکه با شیوه ای طراحی گردیده است تا بالاترین میزان کارایی را در کوتاهترین زمان ممکن امکان پذیر نماید. این نرم افزار در مقایسه با شیوه های مرسوم و متداول مدیریت و گزارشگیری  شبکه های کامپیوتری دارای کوتاهترین بازه زمانی اجرایی می باشد.

 

-          کاهش حجم کاری

با بکارگیری نرم افزار   سامان شبکه در سازمان خود شاهد کاهش چشمگیر حجم کاری نیروهای متخصص سازمان خود خواهید بود،این نرم افزار کمک می­کند تا کارشناسان شما از  انجام کارهای تکراری و وقت گیر متداول روزانه فارغ گردند و بتوانند از زمان و تخصص خود  استفاده بهتری نمایند .

این نرم افزار در سازمان شما سبب کاهش هزینه های زمانی و ریالی می­گردد.

بهره گیری از نرم افزار   سامان شبکه همچنین سبب کاهش خطاهای نیروی انسانی در انجام کارهای زمان بر ،تکراری و با حجم بالا  نیز می گردد.

 

-          کنترل دارایی های شبکه Network Asset Management

نرم افزار   سامان شبکه ابزاری است که شما می توانید به سهولت دارایی های شبکه سازمانی خود را مدیریت نمایید. با استفاده از این مجموعه نرم افزار، شما گزارش کاملی از کلیه دارایی های شبکه سازمانی خود خواهید داشت. این نرم افزار به شما این امکان را می­دهد تا در صورت مشاهده هر نوع مغایرت در شبکه به صورت آنی و بدون وقفه کارشناسان و مدیران شبکه از آن مطلع گردند به این ترتیب دیگر نیاز به پلمپ های امنیتی بر روی دارایی های سخت افزاری سازمان شما نمی باشد. شما در هر زمان  می­توانید گزارشات کامل و متنوعی از کلیه دارایی های سخت افزاری و سیستمی خود در شبکه فراهم نمایید این گزارشات با توجه به  عامل هوشمند جمع آوری اطلاعات گزارشات به روز به جزییات مورد نیاز شما را در اختیارتان قرار می­دهد.

 

خدمات  و ویژگی ها :

1)       جمع آوری  اطلاعات  اولیه  شبکه

2)       جستجو و جمع آوري اطلاعات دستگاه ها

3)       جستجو و جمع آوري اطلاعات سخت افزار ها

4)       جستجو و جمع آوري اطلاعات نرم افزار ها

5)       امکان اضافه کردن اطلاعات سيستمها به نرم افزار 

6)        امکان ذخيره، جستجو و گزارش گیری

7)        امکان  اعلام تغييرات سخت افزارها و نرم افزارها

8)       امکان اعلام تغییرات به صورت  SMS ،email و...

9)       امکان مدیریت زمانبندی  اجراء

10)    امکانات پیشرفته  مدیریت سیستم

11)    امکان تعریف کاربر

12)    امکان اختصاص رایانه به کاربر

13)    صفحه Dashboard گزارشات و نمودارهای پیشرفته

14)    گزارشات کاوش

15)    گزارش و مانیتورینگ up و  down بودن سیستم ها

16)    نصب خود کار نرم افزار

17)    نصب خودکار تنظیمات

18)    باز و بسته کردن port ها ( USBو...)

19)    خرید تجهیزات  مربوط به  یک سرورIIS

20)     پشتیبانی  یکساله  رایگان  ( به همراه  update نسخه های جدید )